Plán regulace vizuálního smogu v Plzni

Ano, i v Plzni máme Plán regulace vizuálního smogu. Dokonce Magistrát ve spolupráci s Útvarem koncepce a rozvoje města Plzně vypracoval tři významné dokumenty:

  • Manuál reklamy ve veřejném prostoru
  • Manuál označování provozoven
  • Plán regulace vizuálního smogu

Bohužel dohledat tyto dokumenty tam, kde by je občan i podnikatel hledal na prvním místě, tedy na serveru města plzen.eu, není vůbec jednoduché. Když zadáte do vyhledávání vizuální smog, vyběhne na vás stránka s výsledky. Ty jsou pouze v záložce Články. Záložky Elektronická úřední deska MMP a Životní situace jsou prázdné. Proč, když oba Manuály i Plán regulace jsou oficiální dokumenty města, zůstává záhadou. Přitom všechny ostatní vyhlášky města tam své místo mají. A to, jak si správně označit provozovnu, což je jistě důležitá životní situace, podnikatel nenajde ani pod záložkou Podnikání v horním menu.

Pokud jste ale Sherlock Holmes, kliknete hned na první nalezený odkaz Plzeň představí manuály, jak naložit s vizuálním smogem. A dozví se, že Plzeň manuály představila na konferenci a že se na záznam můžete podívat na facebooku města. Odkaz, na který byste klikli a otevřela se stránka s videm však, jako tradičně, chybí. Já nejsem jako Magistrát, video je zde. Trvá cca 1,5 hodiny.

Ovšem už v druhém článku Plzeň bude regulovat vizuální smog podle nových dokumentů najdete nejen odkaz na záznam z konference na facebooku Plzeň.eu (odkaz vede na hlavní facebookovou stránku, na ní musíte kliknout na tři tečky, najít položku Videa a v ní si video dohledat), ale především úplně na konci i odkaz na web Útvaru koncepce a rozvoje města Plzně, kde by manuály měly být. Jako tradičně se dostanete na hlavní stránku webu a musíte do vyhledávání zadat Vizuální smog a již třetí odkaz je ten správný. Je to Útvar koncepce a rozvoje města Plzně představil další kroky v boji proti vizuálnímu smogu A na konci článku jsou oba manuály i Plán regulace vizuálního smogu ke stažení! 

Není jednoduché se k těmto dokumentům dostat a osobně si myslím, že většinu, pokud o nich již neslyšeli,  nenapadne je hledat. A pokud je napadne je hledat, pravděpodobně je nenajdou.

Já jsem naštěstí dost zkušený a zarputilý a našel jsem je za vás. Na mém webu si je můžete prohlédnout, prolistovat i stáhnout.

A teď to nejdůležitější: K čemu vlastně jsou? Určitě k prohlédnutí, inspiraci a nadchnutí se tím, jak je náš magistrát šikovný a na co všechno za naše peníze myslí. Zda budou někdy i k tomu, aby vizuální smog opravdu regulovali je stejně obtížná otázka, jako zda bylo dřív vejce nebo slepice. Na tuhle otázku mívala má babička za totáče odpověď: Dřív, Románku, dřív bylo všechno. Na to, k čemu jsou Manuály a Plán mi odpovědět nestihla. Bohužel zemřela ještě v minulém tisíciletí.

A po manuálech pro vás ještě mám odkaz na pořad České televize z cyklu Nedej se… Zadušeni reklamou jehož část byla natočena i v Plzni.