MiniBlik v DEPU2015-jak to vidím já

16. a 17. listopadu 2021 rozzáří areál DEPO2015 festival světla a umění ve veřejném prostoru BLIK BLIK tentokrát s dovětkem MINI (MiniBlik). Komornější varianta oblíbené akce nabídne ve venkovních i vnitřních prostorách DEPO2015 celkem 8 světelných a digitálních instalací spojených s workshopy a dalším doprovodným programem.

Předem upozorňuji, že toto hodnocení nebude ani neutrální, ani nezaujaté. Za svůj život jsem viděl dost akcí, jak těch vydařených, tak těch méně povedených. Od roku 1990 jsem pouštěl muziku v klubech, na diskotékách i akcích, zažil jsem hodně parties v jejich plzeňském „zlatém období“, kdy je organizoval Metod nebo kluci z Dance media, viděl jsem videomaping na náměstí i „blikající místnost“ v Novém divadle.

 

Příchod byl působivý. Virus Gate z cca 25 „laserových ukazovátek“ a jedné mlhy. Uznávám, že to bylo velice působivé a na to, jak hezkou show to udělalo i výrobně poměrně levné. Skvělý nápad za málo peněz.

Další nepřehlédnutelnou věcí bylo I vana be – věž z van. Spolu se zvuky tekoucí vody, hudbou, světly a dynamikou jejich proměny ve spojení se zvukem/hudbou byla pro mě vrcholem akce.

Videomaping promítaný na budovu byl také vcelku hezký. Prý ho dělalo studio Multilab z plzeňské Sutnarky. Součástí videomapingu byly i dva trolejbusy. Jeden, který byl vidět skoro pořád, protože je černě namalován na bílo-žlutou stěnu/vrata budovy. A ten druhý, který se pohyboval a měnil. Byl součástí projekce, ale protože byl promítán na tu část plochy, kde byl i černý trolejbus na světlém pozadí, nebyl moc vidět. Tahle „maličkost“ bohužel autorům mapingu unikla. Přitom stačilo, aby se promítal na levou polovinu plochy a vše by bylo mnohem působivější. Ale chápu, že z Bor je to do Doudlevec daleko a osobní prohlídka lokace je velmi náročná věc.

U vstupu do autobusové haly jsme dostali 3D brýle (papírové brýle s modrým a červeným „sklem“ (3,40 Kč/ks)) a vyčkávali začátku 3D videomappingu. On to tedy nebyl zas tak moc videomaing, protože na celkem rovné stěně průčelí haly nebylo co mapovat, ovšem „videomaping“ vypadá líp, než „videoprojekce“. Promítali nám vcelku hezký 3D film (proto ty 3D brýle), směs animace a videa s kvalitním stereo zvukem a podivným (bez)významem. Pro člověka, který se s tím setkal prvně to byl jistě zážitek. Pro někoho, kdo byl v IMAXu to zážitek nebyl. A pro někoho, kdo viděl opravdový 3D videomaping už vůbec ne. Se sametovou revolucí spojitost žádná.

Z autobusové haly jsme došli ke stánkům s „workshopem„. Tvůrčí práce účastníků workshopu spočívala v připevnění knoflíkové baterie na tyčku na balónek, přilepení diody na baterii, která začala svítit a omotání konce tyčky na balónek se svítící diodou červeným mikrotenovým sáčkem, čímž vznikl „Květ svobody„. Ten jste pak mohli o kus dál připevnit na drátěný plot, který vymezoval průchod do dalších prostor. Součástí byla i videoprojekce, vrcholící portréty Hitlera, Stalina a Gottwalda. To asi bylo to připomenutí listopadu 1939, smrti Jana Opletala a popravy dalších 9 studentů 17. listopadu 1939.
Tahle část akce u mě jasně vítězí v soutěži o zbytečnou uhlíkovou stopu. Plastová tyčka, knoflíková baterie. LED dioda a mikrotenový sáček sice příliš velkou stopu mít nebudou, avšak vynásobeno několika sty a umocněno smyslem využití a dobou užívání to zanedbatelně nepůsobí.

Další částí bylo „laserové bludiště„. Obdélníkový stan s cca 10 lasery (lasery s příslušenstvím koupíte na ALI Expresu za 707.85 $ nebo si můžete Laser labyrint za 110 000 Kč na akci půjčit). Na labyrint byla fronta!

Světelná show na obloze směr Slovany a na stěně Depa byla hezká, elegantní, nerušící, z dálky viditelná a nepřehlédnutelná, ale taky bezobslužná, levná a ničím výjimečná.

foto: Piky-TV

A jdeme do finále – Gastrozóna: Za 50 Kč si můžete koupit špekáček, půjčí vám nůž a prkénko, vy si ho nakrájíte „na ježka“, nabodnete na grilovací vidličku, kterou vám také půjčí a opečete si ho na ohni v železném koši. Pak ještě dostanete papírový tácek, chléb, hořčici a ubrousek.
Vedle tohoto stánku jsou pak další, kde vám prodají už hotovou palačinku, hot dog, svařák, limo, pivo i kávu. Jíst a pít můžete u super kovových stolků, jejichž základnu tvoří „kamna“ s hořícím dřevem. Perfektní nápad, bohužel z asi pěti stolků už bylo teplo jen u jednoho. V ostatních palivo dohořelo, nikdo nepřikládal. Ovšem koše s polínky stály hned vedle. Chyběl ale topič.

Hodnocení (jako ve škole):
Virus Gate: 2
Hezké, působivé a doufám, že i levné.
I vana be: 1
Super nápad (pokud ty vany byly ze sběrného dvora) i zážitek.
Videomaping: 3
Nic nového a objevbého. Díky nevhodnému rozmístění motivů se ztrácel pohyblivý trolejbus. Ale sponzoři byli vidět dobře.
3D videomaping: 4
Běžné 3D kino se stereo zvukem. 3D byly jen ty brýle za 3,40- Projekce neměla nic společného s 17. 11. Chyběl prostorový zvuk.
Workshop: 4
Pouze zbytečná a díky knoflíkové baterii i nemalá uhlíková stopa
Květy svobody 39: 4
Hitler a Stalin s Gottwaldem běžnému návštěvníkovi těžko připoměli události v listopadu 39 / 89 a víc si z toho člověk nezapamatoval. Jen tři „mluvící hlavy“ diktátorů a drátěný plot se svítícími růžemi z workshopu.
Laser labyrint: 2
hezké, děti to bavilo a pokud to nestálo 110 000 tak pro účastníky jednoznačně nejzapamatovatelnější část akce, protože to už viděli v Mission Impossible.
Light show v barvách trikolóry: 2
Spolehlivé lákadlo, vyzkoušeno na mnoha vesnických diskotékách.

Celkově: 3
Nic nového nebo převratného, většinu věcí nabízí zážitkové agentury za spoustu peněz na městské slavnosti.