Hudbu je třeba poslouchat hodně a ne jen jako kulisu. Dnes se bohužel hudba do pozice kulisy dostává víc, než si zaslouží. A je to asi hlavně proto, že dostat se k ohromnému množství hudby není zdánlivě vůbec těžké. Máme přeci youtube! A tam je toho spoustu.
Ano, spoustu tam toho je, ale kvůli tomu se ocitáte v kupce sena a na jehlu ne a ne narazit. A třeba Spotify je taky super, ale většina si vystačí s přednastavenými playlisty a tak poslouchá to samé, co většina. Teď ale nechci řešit co poslouchat, ale jak, resp. na čem poslouchat.

Je třeba si uvědomit, že celková kvalita poslechu odpovídá kvalitě nejslabšího článku řetězce, po kterém se k vám hudba dostává.
Já nejvíc poslouchám hudbu z mobilu. Mám teď Xiaomi Redmi 5+ a nainstalovaný přehrávač asi není špatný, ale já si zvolil přehrávač jetAudio HD Music Player Plus. Hraje výborně, přehrává dle Alba, skladby, žánru a především i dle složky. Samozřejmě má playlisty, přehraje wav, .mp3, .ogg, .flac, .m4a, .mpc, .tta, .wv, .ape, .mod, .spx, .opus, .wma, má ekvalizer, efekty, dobré ovládání a skvělý zvuk. Doporučuji!

Ale přehrávač je skoro na konci poslechového řetězce. Na začátku je audio nahrávka. Jsem šťastným majitelem několika set originálních CD. Udělat z CD mp3 zvládne dneska už i malé dítě, ovšem kvalita bývá dost často tragická. Proto dopuručuji následující postup:

Z CD v PC vytvořte WAV pomocí EAC. Je to asi nejlepší grabber na CD a v poměru cena/výkon je zcela jistě nejlepší, protože je zdarma. Dokáže si poradit i s dost zmordovaným CD, ale může mu to trvat i několik hodin.
CD si pomocí EAC převádím do wav. To pak komprimuji pomocí dBpoweramp Music Converter do flac nebo mp3. Flac mám nejradši, je to bezztrátová komprese a kvalita zvuku je stejná jako na CD.

Už máme z CD soubory, v mém případě flac. Ale ještě by to chtělo otagovat, není hezké, když se skladby jmenují 01.flac. Na to používám Tag&Rename. Umí ID tagy načíst z freedb.org (to ale EAC také, je nejlepší) a zapsat je do souborů. Ale umí CD hledat i podle názvu a spoustu dalšího. A protože freedb.org kvůli neshodám majitelů nefunguje, je třeba využít databází Amazon, Discogs nebo Tracktype a hledat podle názvu, roku a počtu skladeb.

Už máme co přehrávat, na čem přehrávat a teď jak to dostat do uší. Reproduktory v mobilech jsou nepoužitelné a navíc byste rušili všechny okolo, takže to chce sluchátka. Pecky s mobilem nedodávají  stejně by byly tragické, takže je třeba si koupit vlastní. Já jsem se od kamaráda dozvěděl o čínských KZ ZS6, objednal si je z Aliexpresu a jsem nadmíru spokojen. KZ ZS6 jsou špunty, ale hrají srovnatelně s Marshally (ty mám také). A mikrofon na kabelu funguje lépe než u Marshallů. Jen doporučuji koupit ještě nové špunty T200 M, jsou pěnové a mnohem lépe sedí v uchu než ty originální.